Hakkımızda

Margeht Biyoteknoloji San ve Tic Ltd Şti Marmara Araştırma Geliştime ve Hakan TURHAN isimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Margeht, Latince Mar (Deniz) ve Almanca Geht (erişmek) kelimelerinin birleşmesiyle Marmara Denizi’nin kıyısından tüm dünyaya erişmeyi amaçlamaktadır.

Margeht Biyoteknoloji’nin esin kaynağı Merhum Prof.Dr. Hakan TURHAN University Reading’te aldığı tarımsal biyoteknoloji alanında doktora derecesi sonrası Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği sürecinde Türkiye’de oluşum gösteren ilk doku kültürü firmalarının modernasyonu ve Tarımsal Biyoteknoloji Bölümleri’nin oluşum sürecine öncülük etmiştir. Prof.Dr. TURHAN 48 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılmıştır. Yetiştirdiği öğrenci ve eserleriyle tarımsal biyoteknoloji alanında halen hizmetleri sürmektedir.

Margeht Biyoteknoloji 3 Ocak 2018 tarihinde Çanakkale Teknopark’ta kurulmuştur. Bitki doku kültürü çalışmalarının yürütüldüğü donanımlı bir laboratuvara sahiptir. Bu laboratuvarda bir doktor ve bir biyolog çalışanı ile rejenerasyon ve besi ortamı protokol çalışmalarının yanı sıra doku kültürü yöntemlerine entegre cihaz ve yöntem geliştirmektedir.

Ülkemizdeki doku kültürü akklimatizasyon (dış ortama alıştırma) çalışmalarına öncülük eden Margeht Biyoteknoloji akıllı tarım, bilgisayar modelleme ve analizleri, otomasyon ve IoT projeleri üzerine fonlar almaktadır. Ayrıca Margeht Biyoteknoloji’nin iki patent ve iki TÜBİTAK projesi bulunmaktadır.

Bitki doku kültürü yöntemleri, doku ve organ rejenerasyonları, somatik embriyogenesis, hücre süspansiyon kültürleri, tıbbi, aromatik ve ilaç bitkilerinin etken maddelerinin yoğun şekilde üretimi ile ilgili denemeler ve yetiştirme ve akklimatizayon odaları üzerine çalışılırken laminar flow, steril kabin, boncuk sterilizatör, yetiştirme kabı, otoklav, üçgen, saf su cihazı gibi pekçok cihaza da Margeht Biyoteknoloji satış kanalı dokulturu.com ‘dan ulaşabilirsiniz.